پیتزا مارگریتا

پیتزا مارگریتا
Eq it-na pizza-margherita sep2005 sml.jpg
خاستگاهایتالیا
منطقه یا ناحیهکامپانیا
سال ابداعحداقل از ۱۷۹۶

پیتزا مارگریتا (به ایتالیایی: Pizza Margherita) نوعی پیتزای ایتالیایی است. این پیتزا در قرن نوزدهم میلادی در شهر ناپل در جنوب ایتالیا ابداع شد. پیتزا مارگریتا از پنیر موتزارلا، گوجه سن مارتزانو (نوعی گوجه فرنگی آلویی)، سبزی ریحان تازه، نمک و روغن زیتون تشکیل شده‌است.

خاستگاه

بر اساس یک باور عمومی پیتزا مارگریتا به افتخار ملکه ایتالیا، مارگاریتا ماریا ترزا، در زمان سفرش به شهر ناپل در ژوئن ۱۸۸۹ و هشت سال بعد از اتحاد ایتالیا توسط رافائله اسپوزیتو سرآشپز پیتزایی برندی طبخ و نام‌گذاری شد. این پیتزا به افتخار پرچم سه رنگ کشور تازه متحدشدهٔ ایتالیا رنگ‌های سبز، سفید و سرخ داشت؛ گوجه برای رنگ قرمز، ریحان برای رنگ سبز و پنیر موتزارلا برای رنگ سفید.[۱][۲]

با وجود اینکه این پیتزا در زمان سفر ملکه مارگریتا محبوب و شناخته شده شد اما یک پیتزا در ناپل با این مواد تشکیل دهنده از سال‌ها قبل از سفر ملکه مارگریتا وجود داشته‌است. در ۱۸۳۰ در کتاب محیط و اطراف ناپولی یک پیتزا با پنیر موتزارلا، ریحان و گوجه توصیف شده‌است. فرانچسکو د بورکارت در ۱۸۶۶ در کتابی که در مورد سنت‌های شهر ناپل نوشته بود انواع مختلف پیتزاهای آن زمان را توصیف کرد که یکی از آن‌ها نیز مواد اولیه تشکیل دهنده‌ای مانند پیتزا مارگریتا داشت.

منابع

  1. «Cucina Napoletana: 100 Recipes from Italy's Most Vibrant City - Arturo Iengo - Google Libri». web.archive.org. ۲۰۱۸-۰۶-۱۶. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۱۱.
  2. "Pizza Margherita: History and Recipe". ITALY Magazine. Retrieved 2020-12-10.

This page is based on a Wikipedia article written by contributors (read/edit). Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply. Images, videos and audio are available under their respective licenses. Cover photo is available under CC BY 2.0 license.